Zapraszamy na interesujące bezpłatne szkolenie dla polonistów, bibliotekarzy, animatorów i zainteresowanych wychowawców.
Zapraszamy na interesujące bezpłatne szkolenie dla polonistów, bibliotekarzy, animatorów i zainteresowanych wychowawców.
Popularne są lekcje filmowe i muzyczne na portalach poświęconych poszczególnym dziedzinom sztuki. Poznaj miejsce w sieci, w którym uczniowie i nauczyciele mogą dotknąć teatru zapraszamy na www.teatrotekaszkolna.pl .
Zgłoszenia na szkolenie Teatroteka Szkolna: Jak wykorzystać metody pedagogiczno-teatralne w praktyceszkolnej
przyjmujemy: telefon/faks (0 87) 621 10 71, e-mail: modn@modn.elk.pl do 16 września 2016 roku. Liczba miejsc ograniczona.
Termin: 24 września (sobota) 2016 r. w godz. 10.00-13.00.
Miejsce: siedziba MODN w Ełku, Sikorskiego 5A
Program szkolenia:
Część. 1 (30 min)
Prezentacja portalu Teatroteka Szkolna
Prezentacja portalu z omówieniem jego zawartości i wskazówkami, jak z niego korzystać.
Część 2 (2h 30 min)
Warsztaty narzędziowe: Jak wykorzystać metody pedagogiczno-teatralne w praktyce szkolnej?
W jaki sposób pedagogika teatru może być przydatna w działaniu szkolnym na lekcji lub na zajęciach pozalekcyjnych? Przyjrzymy się narzędziom umieszczonym na portalu Teatroteka Szkolna w praktycznym działaniu teatralnym, szukając najlepszych dla siebie metod pracy z uczniami.
Prowadząca: Agnieszka Szymańska
Realizator:Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
www.teatrotekaszkolna.pl
Teatroteka Szkolna to portal zachęcający nauczycieli do wykorzystywania metod pedagogiczno-teatralnych na lekcjach oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych, opracowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Portal zawiera materiały edukacyjne, m.in. konspekty zajęć z elementami pedagogiki teatru, podzielone według grup wiekowych (przedszkole, szkoła podstawowa kl. 1-3, szkoła podstawowa kl. 4-6, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna), materiały audiowizualne oraz aktualności związane z edukacją teatralną w całej Polsce.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego stworzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zajmuje się archiwizacją i promocją polskiego teatru. Ważnym obszarem działań Instytutu jest edukacja pracujemy z artystami, edukatorami, animatorami, nauczycielami w duchu pedagogiki teatru. To forma edukacji, która nie polega na procesie nauczania prowadzonym w oparciu o lekturę czy wykłady o sztuce teatru, ale porównując do metodyki języka obcego poprzez używanie języka teatru, nadawanie i odbieranie komunikatów w tym języku. Polega na wprowadzeniu w świat teatru przy jednoczesnym wzmacnianiu kompetencji społecznych uczestników zajęć, takich jak umiejętność pracy w grupie, kreatywność, autoprezentacja, umiejętność krytycznego podejścia do informacji.
W wyniku naszej pracy i doświadczeń szkoleniowych powstał portal Teatroteka Szkolna, z którego można skorzystać bez względu na odległość od teatru rozumianego jako instytucja kultury. Na portalu nie znajdziemy klasycznych lekcji o budowie tragedii greckiej ale zobaczymy, w jaki sposób można poprzez wspólną pracę teatralną zbliżyć się np. do Trenów Jana Kochanowskiego, do wielu tekstów, które są trudne w odbiorze dla dzieci i młodzieży. Teatroteka Szkolnaopiera się na założeniu, że najefektywniejszy jest proces nauczania poprzez doświadczenie. Używamy metod aktywizujących, pobudzających uczniów, wyrywające ich z ławek, jednocześnie realizując zagadnienia z podstawy programowej. Cześć materiałów można wykorzystać na lekcjach, ale wiele z nich może służyć jako inspiracja do pracy pozalekcyjnej na zajęciach teatralnych. Można korzystać z materiałów jako gotowych konspektów zajęć, ale można je też przystosowywać według własnych potrzeb. Na portalu znajdziemy także sekcję Ćwiczenia krótkie działania, które można wykorzystać do pracy z dziećmi i młodzieżą. Docelowo wszystkie będą sfilmowane i umieszczone na portalu jako przykład i inspiracja do własnych działań.Równolegle do realizacji serwisu internetowego projekt zakłada stworzenie sieci metodyków zajmujących się edukacją teatralną, nauczycieli, edukatorów i autorów scenariuszy zajęć wykorzystujących metody teatralne w ramach lekcji szkolnych oraz zajęć pozalekcyjnych, w tym działalności kół teatralnych i programów edukacyjnych instytucji kultury, którzy uczestniczyć będą w tworzeniu i rozwijaniu projektu. Platformie towarzyszą warsztaty i szkolenia dla nauczycieli oraz edukatorów teatralnych, pokazujące możliwości wykorzystania tych narzędzi oraz zachęcające do poszukiwania własnych sposobów działań z nowymi mediami w kontekście pedagogiki teatralnej.
Materiały można oglądać w wolnym dostępie. Zachęcamy jednak do utworzenia konta na portalu wówczas można dodawać własne scenariusze, które są redagowane przez nas, mieć stałą informację na temat naszych działań spotkań, szkoleń, nowych materiałów dodawanych na portal.
|