Ustaw jako stronę główną Dodaj do ulubionych

 
 
  
  

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Edukacja dla bezpieczeństwa młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej” 22.11.2010 r.


W dniu 22 listopada 2010 r. w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Edukacja dla bezpieczeństwa młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej”. Celem konferencji było zidentyfikowanie zmian zachodzących w obszarze bezpieczeństwa oraz określenie ich wpływu na edukację służącą przygotowaniu młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej do życia w warunkach zmienności zagrożeń. Podczas konferencji zajmowano się problemami dotyczącymi wymagań stawianych współcześnie edukacji dla bezpieczeństwa oraz wpływu wyzwań pojawiających się przed edukacją dla bezpieczeństwa na proces kształcenia młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.
Konferencję zorganizował Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie i Wyższą Szkołą Administracji w Bielsku-Białej. W organizację konferencji zaangażowały się także Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, które wyposażyły uczestników w materiały edukacyjne dotyczące nauczania „Edukacji dla bezpieczeństwa”. Moderatorami podczas konferencji byli dr hab. Bernard Wiśniewski i Jan Grzyb (MODN w Ełku). Gościem honorowym konferencji był pan Andrzej Orzechowski, poseł na Sejm RP, który w swoim wystąpieniu ukazał rolę i znaczenie kształcenia młodzieży szkolnej w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa.
Następnie wystąpili zaproszeni goście, specjaliści w dziedzinach bezpieczeństwa i obronności. Dr Mariusz Nepelski (Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie) przedstawił uczestnikom konferencji współczesne pojmowanie i postrzeganie bezpieczeństwa w aspekcie jednostki, grupy, zbiorowości społecznej, narodowej i państwowej. Dr Andrzej Wawrzusiszyn (Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie) ukazał problematykę transgranicznych zagrożeń bezpieczeństwa w erze globalizacji. Funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej przedstawił dr Robert Socha (Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej). Jan Grzyb – doradca metodyczny Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku ukazał problematykę związaną z realizacją treści edukacji dla bezpieczeństwa w polskim systemie oświaty, ze szczególnym zwróceniem uwagi na realizację nowego przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa” w gimnazjum. Metodyka nauczania wybranych zagadnień edukacji dla bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem nauczania pierwszej pomocy została przedstawiona przez Jacka Apanasewicza – wykładowcę Policealnego Studium Medycznego w Ełku. Następnie Michał Jodko zaprezentował uczestnikom konferencji działania kierowanego przez siebie Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku w zakresie wspierania nauczycieli Edukacji dla bezpieczeństwa. Były to m.in. warsztaty i konsultacje zespołowe z zakresu bezpieczeństwa w szkole i nauczania edukacji dla bezpieczeństwa w gimnazjum, prowadzenie kursów nadających uprawnienia z zakresu prowadzenia w szkołach zajęć z pierwszej pomocy, spotkania nauczycieli z przedstawicielami służb mundurowych, organizacja konferencji o zasięgu ogólnopolskim oraz publikowanie artykułów nt. edukacji dla bezpieczeństwa w czasopiśmie „Publikator”. Wielkim osiągnięciem ośrodka było także pozyskanie do współpracy przedstawicieli środowisk naukowych (WSPol w Szczytnie, WSA w Bielsku-Białej, AON w W-wie), dzięki którym powstała publikacja „Wybrane zagadnienia edukacji dla bezpieczeństwa” wydana z okazji konferencji.
Po tym wystąpieniu odbyła się dyskusja, w której wzięli udział uczestnicy konferencji oraz zaproszenie goście. Przedstawiciele środowiska nauczycielskiego podzielili się wiedzą o praktycznych aspektach realizacji Edukacji dla bezpieczeństwa w szkole, w tym także o istniejących problemach w prawidłowej realizacji podstawy programowej, zwłaszcza tematyki ratownictwa i pierwszej pomocy. Poruszony został problem braku wyposażenia szkół w środki i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji procesu dydaktycznego. Wskazywano także na potrzebę stworzenia dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej dla absolwentów tzw. „klas mundurowych”. Przedstawiciel Akademii Obrony Narodowej prof. Andrzej Czupryński zwrócił uwagę na znaczenie Edukacji dla bezpieczeństwa , która znajduje praktyczne zastosowanie w życiu codziennym każdego człowieka i jest gwarancją bezpiecznego jutra.
Jan Grzyb – doradca metodyczny MODN w Ełku – przedstawił korzyści i znaczenie współpracy szkół z instytucjami działającymi w obszarze bezpieczeństwa (policja, wojsko, straż pożarna, służby medyczne).
Prowadzący konferencję dr hab. Bernard Wiśniewski w podsumowaniu wskazał istotę zmian zachodzących w obszarze bezpieczeństwa oraz rolę i znaczenie edukacji dla bezpieczeństwa w systemie szkolnictwa; ponadto zwrócił uwagę na potrzebę utworzenia grupy wsparcia dla nauczycieli przy Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Udział w konferencji wielu dyrektorów szkół, nauczycieli oraz przedstawicieli instytucji i placówek działających w obszarze bezpieczeństwa i obronności uświadomił wszystkim, jak istotne jest określenie zasadniczych problemów stojących przed bezpieczeństwem oraz przedstawienie roli i znaczenia edukacji dla bezpieczeństwa wobec wyzwań stojących przed szkołami, w tym ukazanie problematyki związanej z realizacją nowego przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa.

- Jan Grzyb, doradca metodyczny MODN w Ełku.
 

 

J. Kunicki MODN w EłkuOstatnia zmiana: 02 grudnia 2010