Ustaw jako stronę główną Dodaj do ulubionych

 
 
  
  
 

Zakończenie projektu "Afryko, ogrzej nas!"


W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach dobiegły końca prace związane z projektem "Afryko, ogrzej nas!" w ramach Programu English Teaching Polsko - Amerykańskiej Fundacji WOLNOŚĆ, której krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Partnerami projektu byli: Gminny Ośrodek Kultury w Prostkach, Gminna Biblioteka Publiczna w Prostkach, Przedszkole Samorządowe w Prostkach, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych N@sze Prostki, II Parafialna Drużyna Harcerska Ars Vivendi oraz Scoala Cu Clasele I – VIII „Sava Popovici Barcianu”, Andrei Asguna w Rasinari (Rumunia).
Konkurs "Afryka - książeczka w języku angielskim" skupił 124 uczniów z klas I - III oraz wszystkich przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Prostkach. Przez dwa miesiące dzieci spotykały się na zajęciach organizowanych przez panią Izabelę Lelo i panią Barbarę Walaszek. Oglądały one książeczki w języku angielskim (zakupione w ramach projektu). Szczególne zainteresowanie wzbudziły pozycje książkowe najnowszej generacji tzw. "scamination books" - książki z imitacją "telewizorka", w którym, w trakcie czytania, można zobaczyć, jak biegnie koń, czy leci orzeł. Przedszkole Samorządowe również zakupiło pozycje książkowe w języku angielskim do czytania i oglądania przez najmłodszych. Następnie dzieci z wielkim zapałem starały się wykonać swoje książeczki ze zwierzętami afrykańskimi. Wykorzystały nawet efekty specjalne tzw. pop -up - np. przy otwarciu książki wyskakiwał papierowy tygrys. Prace zostały ocenione przez nauczycielkę plastyki z Gimnazjum w Prostkach panią Katarzynę Mścichowską. Wśród uczniów klas pierwszych zwyciężył Bartek Godlewski, drugie miejsce zajęła Luiza Wawer, a trzecie Filip Chmielewski. W klasach drugich pierwsze miejsce zajął Kacper Kulikowski, drugie Zuzia Jakacka i trzecie Gabrysia Barwicz. Najlepsi w klasach trzecich to Wiktoria Demiańczuk, Patrycja Taboła i Kamila Nieznańska. Przyznano również wiele wyróżnień. Dzieci otrzymały nagrody ściśle związane z nauczaniem języka angielskiego: gry komputerowe, programy językowe, ciekawe pozycje książkowe. Słodkie nagrody przedszkolakom ufundowali radni Gminy Prostki z inicjatywy pana Krzysztofa Rogińskiego. W pracę zaangażowali się wszyscy nauczyciele ze szkoły oraz z Przedszkola Samorządowego.
W ramach projektu zaplanowane były również działania innowacyjne. Najpierw uczniowie szkoły nawiązali kontakt e-mailowy z uczniami rumuńskiej szkoły Scoala Cu Clasele I – VIII „Sava Popovici Barcianu”, Andrei Asguna w Rasinari. Pisali w języku angielskim o sobie, o swoich upodobaniach, o rodzinie i szkole. Następnie odbyły się wideokonferencje przez Internet. Dzieci mogły się zobaczyć i rozmawiać na żywo ze swoimi rówieśnikami z Rumunii. Były wspólne piosenki w języku angielskim, narodowe pieśni rumuńskie i polskie oraz kolędy. Uczniowie z Prostek zaprezentowali też utwory z ostatniego konkursu piosenki angielskiej. Pracownia komputerowa była zapełniona po brzegi. Wszyscy chcieli zobaczyć naszych rumuńskich przyjaciół.
Uwieńczeniem projektu było spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury. Dzieci ze szkoły podstawowej oraz z przedszkola przedstawiły baśń afrykańską "Pająk i drzewo miodowe". Zgromadzona publiczność (rodzice, seniorzy, nauczyciele, partnerzy projektu, harcerze oraz młodzież szkolna i gimnazjalna) gorąco oklaskiwała popisy dzieci. Jedno małe dziecko z publiczności wyraziło chęć udziału w przedstawieniu i dołączyło do tańczących dzieci. Uczestnicy otrzymali słodkie nagrody sponsorowane przez Gminny Ośrodek Kultury. Harcerze, pod kierownictwem pani Heleny Penkiewicz, upiekli ciasteczka według afrykańskiego przepisu i częstowali nimi wszystkich obecnych na sali. Wieczór upłynął w miłej, radosnej atmosferze. Rodzice nie mogli napatrzeć się na swoje pociechy.
- Śliczna baśń - mówią. - Co będzie dalej? - pytają.
- Może będzie coś o Indianach - odpowiadam.
W ramach projektu "Afryko, ogrzej nas!" odbył się koncert dzieci afrykańskich "Watoto", konkurs na najlepsze wypracowanie w języku angielskim "Moja ulubiona książka", konkurs czytelniczy w języku angielskim "Barack Obama", konkurs czytelniczy w języku polskim z elementami języka angielskiego "Czar afrykańskich baśni", konkurs piosenki angielskiej "Sławni czarnoskórzy wykonawcy", konkurs "Afryka - książka w języku angielskim", korespondencja e- mailowa i wideokonferencje ze szkołą rumuńską oraz przedstawienie baśni afrykańskiej. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Projekt przyczynił się nie tylko do wzrostu zainteresowania językiem angielskim, książką i nauką, ale również do poznania kultury afrykańskiej, a nawet Indonezji (przy okazji konkursu o Baracku Obamie). Przyczynił się on również do integracji dzieci przedszkolnych i szkolnych. Uczestnicy projektu z niecierpliwością oczekują następnej imprezy związanej z językiem angielskim. W projekt włączyli się wszyscy partnerzy (organizacja konkursu czytelniczego, praca w komisjach konkursowych, sponsorowanie nagród), nauczyciele szkoły i przedszkola, (nadzór nad przebiegiem konkursów, pomoc w przygotowaniu dzieci), rodzice i społeczność lokalna. Swoje poparcie dla projektu wyraził również proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Prostkach ks. dr Waldemar Brodziak.

Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

MODN w EłkuOstatnia zmiana: 23 grudnia 2010