Ustaw jako stronę główną Dodaj do ulubionych

 
 
  
  
 

Aktualności

 

Konkursowe tworzenie wypowiedzi argumentacyjnej

Rozstrzygnięty został powiatowy konkurs z okazji Roku Świętego Jana Pawła II na pracę pisemną związaną z nauczaniem Ojca Św. przeprowadzony przez Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku:
Greta Lenkiewicz II LO Ełk Grand Prix
Bartłomiej Arendt T nr 1 Ełk I miejsce (ex aequo)
Iwona Krugły II LO Ełk I miejsce (ex aequo)
Jagna Banaś II LO Ełk Wyróżnienie
Ewelina Dudko II LO Ełk Wyróżnienie
Paulina Gudalewska T nr 1 Ełk Wyróżnienie
Michał Kaszeta II LO Ełk Wyróżnienie
Agnieszka Milewska II LO Ełk Wyróżnienie
Ola Strojecka T nr 1 Ełk Wyróżnienie
Paweł Wróblewski T nr 1 Ełk Wyróżnienie

Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku przeprowadził powiatowy konkurs na pracę pisemną odnoszącą się do ważnych zagadnień podejmowanych w nauczaniu św. Jan Pawła II:
1. Miłość do Ojczyzny jest ważnym zobowiązaniem Polaka. Przedstaw swoje stanowisko wobec takiej tezy, odwołując się do wypowiedzi św. Jana Pawła II oraz wybranych tekstów kultury.
2. Ubóstwo – to jest sprawa nas wszystkich. Rozwiń tę myśl w oparciu o fragmenty wygłoszonej w Ełku homilii św. Jana Pawła II, nawiązując do innych tekstów kultury.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego świata”, podjął chwałę w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II.

W uchwale zaznaczono, że w tym roku obchodzić będziemy 10 rocznicę śmierci oraz pierwszą rocznicę kanonizacji wielkiego Rodaka. Podkreślono „Jego ogromne zasługi i zaangażowanie w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka.”

Posłowie w uchwale sejmowej przywołali słynne słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze, apelując o uczynienie tych słów motywem przewodnim wszelkich inicjatyw podejmowanych dla uczczenia Roku Jana Pawła II: „Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje...".

Pierwszy z tematów konkursowej wypowiedzi pisemnej nawiązuje do przedstawionego w uchwale sejmu fragmentu wypowiedzi św. Jana Pawła II. 8 czerwca 2015 minie kolejna rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Ełku, gdzie Ojciec św. wygłosił sławną homilię na temat ubóstwa. Do niej nawiązuje drugi temat konkursu na pracę pisemną.

Komisja, tworzenie wypowiedzi argumentacyjnej, potraktowała jako ważny element przygotowań do egzaminu maturalnego, stąd ocenie w pracach konkursowych podlegały: treść do 50 pkt. – Czy piszący rozumie temat i pisze o tym, o czym powinien? Czy dobór argumentów jest przemyślany, mądry, czy ich liczba jest wystarczająca? Czy prowadzenie głównej myśli, całego wywodu jest spójne, czytelne, logiczne, przemyślane? Czy piszący dobrze zestawia ze sobą różne utwory, wnikliwie je interpretuje, trafnie i oryginalnie wyławia podobieństwa i różnice? Czy w pracy występują jakieś oryginalne, zaskakujące myśli, odkrywcze interpretacje, ciekawe cytaty, nieoczekiwane skojarzenia?: język do 20 pkt. – poprawna fleksja, skomplikowana, rozwinięta, ale poprawna składnia, bogactwo słownictwa, poprawna frazeologia, brak błędów leksykalnych; styl do 10 pkt.; kompozycja do 5 pkt.; zapis do 15 pkt. – interpunkcja, ortografia, akapity. Wcześniej do dyspozycji nauczycieli i kierowanych przez nich uczniów przygotowany był wybór tekstów kultury.

Nagrody książkowe ufundował Starosta Ełcki. Były to wydawnictwa autorstwa Wojciecha Kujawskiego z serii szlaków wodnych, które mogą stanowić ciekawą kolekcję ze względu na liczne nagrody autora.

 

MODN w EłkuOstatnia zmiana: 12 maja 2015